Polecane

Deregulacja zawodów ciąg dalszy.

 więcej 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget 

Ile kosztuje rozwód?

 

Postępowanie rozwodowe wiąże się z poniesieniem opłat. Oprócz konieczności zapłaty kosztów sądowych i pomocy prawnika trzeba mieć na uwadze również opłaty ewentualnego biegłego czy zwrot kosztów procesu w razie „przegrania” sprawy.

789306-

WZÓR POZWU O ROZWÓD

Pierwszym koniecznym krokiem przy wnoszeniu wniosku o rozwód do sądu jest uiszczenie opłaty sądowej. Zgodnie z art. 1262 § 1 k.p.c. sąd nie podejmie się sprawy, jeśli nie została uiszczona opłata. Dlatego przy wnoszeniu pozwu należy dołączyć dowód wpłaty. Więcej informacji o kosztach sądowych można znaleźć TUTAJ.

Osoba, która wnosi pozew o rozwód powinna uregulować opłatę w wysokości 600 zł. Jest to kwota stała, ale sąd zwraca połowę w przypadku wyroku bez orzekania o winie. Dalej pozwany małżonek musi zapłacić połowę opłaty – tj. 150 zł. Reasumując, koszt wniesienia pozwu o rozwód wynosi 150 zł.

Niestety trzeba pamiętać o opłatach za dodatkowe żądania. Dajmy na przykład zasądzenie alimentów na rzecz jednej ze stron. Osoba, która została obciążona płaceniem świadczeń, musi wnieść opłatę dodatkową – jest ona obliczona od wartości alimentów. Jednakże nie tyczy się to alimentów zasądzonych na rzecz dzieci.

Najwyższa opłatą, jaką ponoszą rozwodzący jest opłata od wniosku o podział majątku. Zazwyczaj jest on składany po orzeczeniu rozwody i zaczyna nowe postępowanie, które jest dłuższe i uciążliwe, ponieważ w kwestiach majątkowych i finansowych, zawsze rodzą się największe spory. Jeśli chodzi o podział majątku, warto udać się do profesjonalisty, ponieważ w skład majątku wchodzą rzeczy, których na pierwszy rzut oka można nie uwzględnić. Prawnik sporządzi prawidłowy wniosek i ochroni przed nadmiernymi roszczeniami małżonka. Zgłaszając taki wniosek na etapie rozwodu należy uiścić opłatę w wysokości 1000 zł. Kwota zmniejszy się do 300 zł, ale tylko w przypadku, gdy małżonkowie przedstawią sądowi prawidłowy projekt podziału majatku.

Jeśli wystąpi okoliczność taka, że w sprawie musi wziąć udział biegły sądowy, koszty procesu mogą wzrosnąć do kilku tysięcy złotych. Kwota ta zależy od specjalizacji oraz włożonego nakładu pracy biegłego. Z kolei współpraca z prawnikiem (adwokat, radca prawny) kosztuje między 4 a nawet 12 tysiącami.

divorce

Oczywiście istnieje prawo do zwolnienia z opłat. Osoby o niskim statusie materialnym mogą wnioskować o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Do wniosku dołączamy oświadczenie o dokładnych danych o stanie majątku oraz dochodach. Nie zawsze sąd przyznaje całkowite zwolnienie z opłat, ale może nastąpić częściowe zwolnienie.

Osoba, która przegrywa proces jest zobowiązana pokryć koszty procesu poniesione przez stronę przeciwną. W koszty wchodzą: opłaty sądowe, wynagrodzenie dla biegłego, zwrot należności przyznanych świadkom, koszty zastępstwa procesowego. Wydatek jednak nie zawsze pokryty jest w całości, bo sąd zasądza koszty według tzw. stawek minimalnych a także w przypadku orzeczenia rozwodu bez alimentów na rzecz małżonka, pozwany poniesie tylko część kosztów.