Polecane

Deregulacja zawodów ciąg dalszy.

 więcej 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget 

Separacja

Jest tzw. rozwód ograniczony. Następuje również przez orzeczenie sądu, jednak istnieje kilka istotnych różnic między separacją a rozwodem.

 

1. Prawo do nowego nazwiska

W przypadku orzeczenia rozwodu można zawrzeć ponownie związek małżeński, w przypadku separacji nie. Separacja daje również możliwość przywrócenia „starego małżeństwa”

 

2. Przesłanki

Separacja jest łatwiejsza do uzyskania w sądzie, ponieważ przy separacji nie ma potrzeby udowadniania, że rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały (brak nadziei na pogodzenie małżonków) wystarczy jedynie wykazać, że rozkład pożycia jest zupełny. Należy dodać, że separacji może żądać małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia. W przypadku rozwodu jest to właściwie zakazane.

 

3. Szybkość postępowania i koszty

W momencie gdy na separację zgadzają się dwie strony i brak jest wspólnych małoletnich dzieci, możną ją uzyskać już po jednej rozprawie w sądzie. Koszt to 100zł.

Rozwód może trwać dłużej, szczególnie w przypadku gdy dochodzi do orzekania o winie. Koszt rozwodu wynosi 600zł(opłata stała).

 

4. Nazwisko

Po rozwodzie jest możliwość powrotu do poprzedniego nazwiska, po orzeczeniu separacji nie.

 

5. Okres płacenia alimentów

Okres płacenia małżonkowi alimentów po orzeczeniu rozwodu jest ograniczony do 5 lat (można żądać sądownie przedłużenia tego okresu) w przypadku separacji takiego ograniczenia nie ma.

 

6. Obowiązek pomocy

Przy separacji małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności, natomiast po rozwodzie nie ma takiego obowiązku. Niestety w praktyce ciężko jest dochodzić sądownie pomocy, ponieważ określenie „względy słuszności” są dośc niejasne.